subway sandwich vs making sandwich
for making a sandwich
Bread = $2 Lettuce = $1.25 Tomatoes = $1.30 Cheese = $1.30 Ketchup = $1 Kitchen Knife = $6 cutting board = $20


- My Sandwich becomes cheaper when I don’t use Ketchup because my sandwich is worth 6.85 and the Subway sandwich is worth 6.50.
- I need to go to the store and get individual items but for Subway I just chose the items. Also my sandwich will be a lot more healthier then the Subway sandwich because it is home made.
- If I am tired and having a bad day and i just want to order in a Subway sandwich in the comfort of my own home, or if I am having a fun and energetic day and I am willing to put the time in to get ingredients for my home made sandwich at the Superstore.
- I don’t think the time is worth it because going to the Superstore to get a bunch of items and the to come back to make the sandwich is around 1 hour and a half only for a 30 cent difference.
- The cost would not change to much this is because it does not take very long to make a sandwich.
- Yes, this is because workers make the items you want and if the conditions aren’t well for the workers to work in you will not get your items in good condition or you might not get the item you wanted at all, also because we should prioritize workers over items.